Poznaj korzyści RentCheck
ITRA_logo
Huge distribution warehouse with high shelves and forklift. Bottom view.

Wynajem magazynu – co warto wiedzieć?

Rynek powierzchni logistycznych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza od czasu pandemii, gdy przerwanie długich łańcuchów dostaw zaczęło paraliżować światowy handel. Wiele firm postanowiło zabezpieczyć się, przenosząc produkcję lub magazynując towary bliżej – na terenie Europy, m.in. w Polsce. Zwiększony popyt sprawił, że powierzchni magazynowych i przemysłowych, również na wynajem, zaczęło przybywać. Jest zatem w czym wybierać. By jednak dobrze wybrać z szerokiej oferty, trzeba najpierw określić potrzeby swojej firmy, kierując się kilkoma czynnikami związanymi z charakterem biznesu, ale nie tylko.

Niezależnie od tego, czy mowa o relokacji już istniejących magazynów czy pierwszych poszukiwaniach powierzchni logistycznej lub magazynowej dla nowo powstałej firmy, we współpracy z naszymi Klientami zawsze analizujemy takie aspekty jak:

Lokalizacja

To kluczowy czynnik, który decyduje o sprawnej i terminowej realizacji dostaw. Liczy się tu nie tylko odpowiednie położenie w konkretnym regionie lub w pobliżu granic miasta, ale także bliskość głównych szlaków transportowych. Ma to znaczenie zarówno dla optymalizacji czasu obsługi, ale też dla wygody pracowników obiektu. Nie zapominajmy, że mimo coraz większej automatyzacji, czynnikiem, który w często przesądza o powodzeniu biznesu są kompetentni pracownicy, którzy codziennie dojeżdżają do miejsca pracy.

Rodzaj magazynu

Jest ściśle związany z jego przeznaczeniem. Dla magazynu przeładunkowego istotne będą, oprócz zastosowania odpowiednich ramp, lokalizacja i dostęp do głównych dróg. Z kolei dla magazynu składowego liczyć się będzie odpowiednio duża przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się wózkami widłowymi. Magazyn dystrybucyjny wymaga odpowiedniej infrastruktury pod przyjmowanie i wydawanie towarów.

Wielkość powierzchni

Zależy od rodzaju i rozmiarów magazynowanych towarów. Na przykład, część produktów spożywczych wymaga zastosowania chłodni lub komór chłodniczych, które zajmują dodatkową powierzchnię. Niezależnie od tego, czy będzie to magazyn wysokiego czy niskiego składowania konieczne jest wyznaczenie dróg dla wózków widłowych, o czym nie można zapominać kalkulując metraż. Ważne także, by dobrze zaplanować rozkład składowanych produktów – będzie to sprzyjało optymalizacji wykorzystania przestrzeni.

Standard

Obecnie magazyny, niezależnie od ich przeznaczenia, budowane są w wysokim standardzie. Dotyczy to nie tylko specyfikacji technicznej, m.in. wysokości magazynu, rodzaju i liczby bram, nośności posadzki czy odporności ogniowej. Ważnym czynnikiem jest efektywność kosztowa i ekologiczność obiektów – dążenie do tego, by były energooszczędne, a w niedalekiej przyszłości coraz częściej zeroemisyjne. Dlatego stosuje się w nich fotowoltaikę, recykling wody, energooszczędne oświetlenie, czujniki ruchu i światła dziennego oraz wiele innych systemów optymalizujących zużycie.

Cena

Składają się na nią różne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Droższy magazyn, ale w dogodniejszej lokalizacji może przynieść oszczędności kosztów transportu i zagwarantować terminowość dostaw.

Tańszy magazyn czy obiekt logistyczny nie zawsze przekłada się na długoterminowe korzyści. Dlatego tak ważne decyzje dobrze jest podejmować mając u boku doświadczonych analityków i doradców.

Zapraszamy do współpracy z zespołem ITRA Polska: [email protected].